• Medicalport Hastanesi, Kurtuluş Caddesi, No:70, GİRNE

BLOG

Oral seks yoluyla hangi enfeksiyonları kapabilirim?


Oral seks, ağız ve dil kullanılarak cinsel organların uyarılmasıdır. Bu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) en sık geçtiği yollardan biridir. Bir cinsel partneriniz olsa bile bir cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) kapabilirsiniz. Ancak daha fazla partneriniz olduğunda enfeksiyon kapma riskiniz artar.

Oral Seks Nedir?

Oral seks, ağız kullanarak cinsel partnerin cinsel organlarını veya genital bölgesini uyarmanızı içerir. Oral seks türleri arasında penis (fellatio), vajina (cunnilingus) ve anüs (anilingus) bulunur.

Oral seks ne kadar yaygındır?

Oral seks, cinsel olarak aktif olan yetişkinler arasında yaygın olarak uygulanır. 18-44 yaş arası cinsel olarak aktif yetişkinlerin %85'ten fazlası, zıt cinsiyetten bir partnerle en az bir kez oral seks yaptığını bildirmiştir. Ayrı bir araştırma, 2011 ile 2015 yılları arasında ABD'de yapılmış ve 15-19 yaş arasındaki gençlerin %41'inin zıt cinsiyetten bir partnerle oral seks yaptığını bildirmiştir.

Oral Seks Sırasında Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) Bulaşabilir mi?

Evet. Birçok CYBH ve diğer enfeksiyonlar oral seks yoluyla bulaşabilir. Enfekte bir partnerle temas eden herkes, ağız, boğaz, genital veya rektumda bir CYBH kapabilir. Oral seks yoluyla CYBH kapma veya başkalarına yayma riski, belirli CYBH'nin türüne, cinsel ilişki türüne ve gerçekleştirilen cinsel ilişki sayısına bağlı olarak değişir.

Genel olarak:

 1. Partnerinizin genital veya anal/rektal CYBH'si olan bir partnerinize oral seks yaparken ağız veya boğazda bazı CYBH'leri kapmak mümkündür.
 2. Bir partnerin ağız veya boğaz enfeksiyonu olan bir partnerden oral seks aldığınızda genital ve genital bölgede belirli CYBH'leri kapmak mümkündür.
 3. Aynı anda birden fazla bölgede CYBH olabilir. Örneğin, boğazda ve genital bölgede bir CYBH olabilir.
 4. Oral seks yoluyla bulaşan bazı CYBH'ler (örneğin, frengi, bel soğukluğu ve bağırsak enfeksiyonları), vücut içinde yayılabilir.
 5. Anüsle ilgili oral seks (veya anilingus), hepatit A ve B'yi iletebilir. Ayrıca Giardia gibi bağırsak parazitleri ve E. coli ve Shigella gibi bakterileri iletebilir.
 6. CYBH'niz varsa, bunun farkında olmayabilirsiniz çünkü birçok CYBH belirtisizdir. Belirti veya semptomlarınız olmasa bile CYBH'leri yaymanız mümkündür.

Oral Seks Yoluyla Hangi CYBH'lar Geçebilir?

Oral seks yoluyla sıkça bulaşan CYBH'lar şunlardır:

 1. Bel soğukluğu (gonore)
 2. Genital uçuk (genital herpes)
 3. Frengi (sifiliz)
 4. İnsan papillomavirüsü (HPV)

Oral seks yoluyla daha az sık geçen enfeksiyonlar şunları içerir:

 1. Klamidya 
 2. HIV
 3. Hepatit A, hepatit B ve hepatit C
 4. Genital siğiller

Oral Seks Vajinal veya Anal Seksden Daha Güvenli midir?

Belirli cinsel aktivitelerden belirli CYBH'leri kapma riskini karşılaştırmak zordur.

 1. Oral seks yapan insanların çoğu aynı zamanda vajinal veya anal seks yapar.
 2. HIV dışındaki CYBH'leri almanın risklerini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Vajina veya anüs üzerinde oral seks yapma ile penis üzerinde oral seks yapmanın CYBH'leri almanın riski arasındaki farkı inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmalar, HIV'yi oral seks yoluyla almanın (verme veya alma) riskinin, anal veya vajinal seks yoluyla almanın riskinden çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Bu diğer CYBH'ler için geçerli olmayabilir.
 3. Frengiye sahip eşcinsel erkeklerin bir çalışmasında, 5'te 1'i sadece oral seks yaptıklarını bildirdi.
 4. Oral seks yoluyla HIV almak çok düşük olabilir, ancak kesin riski bilmek zordur. Oral seks yapıyorsanız kendinizi korumalısınız. Belirli CYBH'leri boğazda kapmak, genital bölge veya rektumda kapmaktan daha az zararlı olmayabilir. Bu enfeksiyonlara sahip olmanın boğazda HIV kapma riskini artırabileceği düşünülmektedir. Ayrıca:
 5. Boğazda klamidya veya bel soğukluğu enfeksiyonları, bu enfeksiyonları diğer insanlara oral seks yoluyla yaymayı daha kolay hale getirebilir. Bu özellikle bel soğukluğu için önemlidir, çünkü boğaz enfeksiyonları daha zor tedavi edilebilir.
 6. Belirli CYBH'lerden kaynaklanan enfeksiyonlar, vücut içinde yayılır, bu nedenle boğazda alınan enfeksiyonlar genital bölge veya rektumda alınan enfeksiyonlarla aynı sağlık sorunlarına yol açabilir.
 7. Belirli HPV türlerinden kaynaklanan ağız veya boyun kanserine dönüşebilir.

Oral Seks Yoluyla Bir CYBH Kapma veya Almanın Riskini Artırabilecek Faktörler Nelerdir?

Bir kişinin, enfekte bir partnerle oral seks sırasında HIV veya diğer CYBH'leri almanın riskini artırabilecek bazı faktörleri olabilir. Bu faktörler şunlar gibi:

 1. Kötü ağız sağlığı, diş çürümesi, diş eti hastalığı veya kanayan diş etleri ve ağız kanseri içerebilir.
 2. Ağızda veya genital bölgede yaralar.
 3. "Pre-sperma" veya "sperma"ya (pre-ejakülasyon veya ejakülasyon olarak da bilinir) maruz kalma. Ancak bu faktörlerin, oral seks yoluyla HIV veya CYBH'leri almanın riskini artırıp artırmadığını gösteren bilimsel çalışmalar yoktur.

Oral Seks Sırasında CYBH Bulaşmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Oral seks sırasında CYBH'leri almanızın veya bulaştırmanızın riskini azaltabilirsiniz. Her zaman oral seks yaparken prezervatif, diş farkı veya diğer bariyer yöntemlerini kullanın.

 1. Penis üzerinde oral seks için: a. Penisi kayganlaştırılmamış lateks prezervatif ile kaplayın. b. Latekse alerjik olan siz veya partneriniz varsa plastik (poliüretan) prezervatifleri kullanın.
 2. Vajina veya anüs üzerinde oral seks için: a. Bir diş farkı kullanın. b. Bir prezervatifi kare yapmak için bir prezervatifi kesin ve ağzınızla partnerinizin vajina veya anüsü arasına koyun. CYBH'leri önlemenin tek yolu, vajinal, anal veya oral seks yapmamaktır.

Cinsel ilişki yaşıyorsanız, bir STD alımınızın riskini azaltabilirsiniz:

 1. Bir STD'si olmayan (örneğin, negatif STD test sonuçlarına sahip) bir partnerle uzun vadeli, karşılıklı monogam bir ilişki içinde olmak.
 2. Her cinsel ilişkiye girdiğinizde lateks prezervatifleri doğru şekilde kullanmak.

Unutulmaması önemlidir ki birçok CYBH'ye sahip olan birçok insan enfeksiyonlarının farkında olmayabilir. CYBH'ler genellikle belirtisizdir ve fark edilmez. CYBH testi yaptırmak için lütfen laboratuvarımızla iletişime geçiniz.