• Medicalport Hastanesi, Kurtuluş Caddesi, No:70, GİRNE

BLOG

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?


Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında semen ve vajinal sıvılar yoluyla bulaşır.

Gonokokkal enfeksiyonlar tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur.Hem kadın, hem de erkeklerle görülmekte birlikte, erkeklerde görülme saklığı daha fazladır. Özellikle 15-24 yaş arası gençlerde görülür.

Bel soğukluğu en sık; cinsel organlar, idrar yolu, rektum veya boğazı etkiler. Kadınlarda, rahim ağzına da bulaşabilir. Anneleri enfekte olursa bebekler doğum sırasında enfekte olabilir. Bebeklerde gonore en sık gözü etkiler.

Bel soğukluğundan korunmanın en etkili yolu korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaktır.

 

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nelerdir?

Etken vücuda girdikten sonra 4-6 gün arasında belirtiler ortaya çıkar. Ancak bel soğukluğu kimi zaman belirti vermez. Belirti verdiğinde ise çoğunlukla cinsel organlarda gözle görülen bulgular vardır. Bunlar;

 

Erkeklerde;

 1. İdrar yaparken ağrı ve yanma,
 2. Penisten beyaz, sarı ya da yeşil renkte akıntı
 3. Penis ucunda kızarıklık
 4. Testislerde ağrı ya da şişlik (daha nadir)
 5. Erkeklerin %10’unda hiçbir belirti görülmez. Kadınların ise çoğunda herhangi bir belirti görülmez ya da belirtiler vajina ya da idrar yolları enfeksiyonlarla karıştırılabilir. Belirtiler olmasa da enfeksiyonun ciddi sağlık sorunlarına yol açma riski vardır.

 

Kadınlarda;

 1. Vajinal akıntı
 2. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 3. Dış genital bölgede kaşıntı
 4. Adet dönemi dışında vajinal kanama, özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama
 5. Cinsel ilişki sırasında acı hissetme
 6. Alt karın ya da pelvik bölgede ağrı

 

Vücudun diğer bölgelerinde bu enfeksiyonun yol açabileceği belirtiler şunlardır:

Rektum

Anal kaşıntı, rektumdan akıntı, tuvalet kâğıdında görülebilen kırmızı lekeler (kanama), dışkılama sırasında ağrı.

 

Gözler

Gonore virüsü gözleri etkilediğinde gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet ve gözlerin biri ya da ikisinden iltihaplı akıntı görülür.

 

Boğaz

Boğaz ağrısı ve boyundaki lenf bezlerinde şişlik görülebilir.

 

Eklemler

Eklemlerden biri ya da birkaçı bu bakteri nedeniyle iltihaplanmışsa (septik artrit), enfekte olan eklemler kırmızı, şişmiş ve ağrılı olur.

 

Gonore, tedavi edilmediği takdirde kadın ve erkekte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

 

Kadınlarda pelvik inflamatur hastalık (PID) oluşabilir ve bu nedenle tüplerde yapışıklık ve tıkanıklık, kısırlık, uzun dönemli kasık ve karın ağrılarına neden olabilir.

 

Erkeklerde testislerin bağlı olduğu tüplerde ağrı ve nadiren kısırlık ile sonuçlanabilir. Tedavi edilmeyen gonore kan ve eklemlere yayılabilir. Bu, hayati tehlike arz eden bir durumdur. Gonore geçiren kişi korunmasız ilişkiyle tekrar hastalığa yakalanabilir.

 

Bulaşma Yolları

Bel soğukluğu bakterileri en sık oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer. Gonore ile enfekte hamile kadın doğum sırasında bebeğe hastalığı bulaştırabilir.

 

 

Bel Soğukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar testleri ile PCR testleri ile tanısı konur. İleri incelemeler için erkeklerde idrar kanalından, kadınlarda rahim ağzından, gerekli durumlarda rektum ve boğazdan örnek alınabilir.

 

Bel soğukluğu hastalarının %40’ında klamidya görülür. Bel soğukluğuna sahipseniz doktorunuz diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tümü için test yapacaktır. Laboratuvarımızda yapılan CYBH PCR testine bakabilirsiniz. 

 

 

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Yetişkinlerde: Bel soğukluğu, bakteriler yoluyla oluştuğu için antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotik iğne ya da hap şeklinde alınabilir ve mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Ancak hastalık idrar yolları ve başka organlarda kalıcı hasara neden olmuşsa bu hasarların tedavisi başka yollarla yapılır.

Eşlerde: Bel soğukluğu teşhisi konulduysa, kişinin partnerinin de, belirtilere sahip olmasa bile test olması gerekir. Eğer sonuç pozitifse partnerin de tedavisi gereklidir, aksi takdirde tekrar bulaşma riski vardır.

Bebeklerde: Gonore ile doğmuş bebeklerde gözlerdeki enfeksiyonu önlemek için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon ilerlerse antibiyotik verilebilir.

Korunma Yolları

 1. Cinsel ilişkiye girilecekse korunma yöntemlerini mutlaka kullanmak gerekir.
 2. Her çeşit cinsel ilişkiden (vajinal, oral ve anal) önce kondom kullanın. Kondomun yırtılmamasına ve doğru şeklide kullanılmasına özen gösterin.
 3. Partnerinize cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşun.
 4. Karşılıklı tek eşlilik riski azaltmaktadır
 5. Partneriniz cinsel yollarla bulaşan enfeksiyon belirtilerine sahipse (idrar sırasından acı, genital bölgede kızarıklık ya da siğille) tedavi olana dek cinsel ilişkiden kaçının.

Kuzey Kıbrıs'ta testinizi yapmak için lütfen Lefkoşa veya Girne şübemize başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz !