• Medicalport Hastanesi, Kurtuluş Caddesi, No:70, GİRNE

BLOG

Cinsel Sağlık Taraması


Cinsel temasla bulaşan hastalıklar nelerdir?

‘Cinsel yolla bulaşan hastalıklar’ (CYBH) adından da anlaşılacağı gibi cinsel aktivite sırasında kapılan mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlardır. Birçok CYBH uzun süre bulgu vermez, şikayete neden olmaz. Ancak çok ciddi komplikasyonlarla karşınıza çıkabilir ve cinsellik sırasında bulaşmaya devam eder. Etkenler, bakteri, virüs ve protozoonlardır. En sık karşılaşılan cinsel yolla bulaşan hastalıklar şunlardır:

 1. Klamidya
 2. Gonore (Bel soğukluğu)
 3. Mycoplazma genitalium
 4. Genital herpes (uçuk) (herpes simpleks virüsü) (HSV)
 5. Genital siğiller (human papilloma virüsü) (HPV)
 6. Hepatitis B virüsü (HBV)
 7. Hepatitis C virüsü (HCV)
 8. Sfiliz
 9. Trikomonas
 10. ‘Human immunodeficiency’ virüsü (HIV)

Cinsel aktif hayatı olan herkes cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riski altındadır. Bu enfeksiyonların çoğu sadece vajinal, anal değil, oral ve diğer türlü cinsel aktivite ile  bulaşabilirler. Örneğin, herpes ve HPV sadece cilt teması ile bulaşabilir. Ayrıca, HIV ve HBV kan, vücud salgılarına temas gibi başka yollarla da bulaşır.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalık taraması nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalık sıklıkla hiçbir şikayete neden olmazlar. Hem enfekte olduğunuzun farkında olmazsınız hem de partnerinize bulaştırabilirsiniz. Bu yüzden cinsel yolla bulaşan hastalık taraması çok önem kazanır. Şikayeti olmayan kişilerde cinsel temasla bulaşan hastalık olup olmadığını belirlemek için yapılan bir dizi tetkikler bu taramanın temelini oluşturur. Laboratuvarımızda yapabileceğiniz Cinsel Sağlık Paket taraması ile kendizi ve partnerinizi güvende hissedin.

Cinsel temasla bulaşan hastalık riski taşıyan kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri veya hiçbir şikayetleri olmasa bile tarama yaptırması önerilmektedir. Örneğin, yeni bir partner ile korunmasız ilişkiniz olursa klamidya enfeksiyon riski taşırsınız. Doktorunuz sizde klamidya taraması yaparak enfeksiyonu erken yakalayıp ciddi sorunlar gelişmeden tedavi etmiş ve başkalarına da yayma riskinizi önlemiş olur.

Her cinsel temasla bulaşan mikroorganizma için farklı tarama testleri vardır.  Çoğu etken kan veya idrar testleri ile saptanabilir. Cinsel temasla bulaşan hastalıklar için tarama yaptırmaya karar verdiğinizde doktorunuz hangi testlerin gerekli olduğuna karar verir.

 

Kimler cinsel temasla bulaşan hastalık taraması yaptırmalıdır?

Kimde hangi testin uygun olduğu kişinin cinsiyet ve cinsel aktivite alışkanlıklarına göre değişmektedir.

 1. 13-64 yaş arası tüm erişkin ve adölesanlarda yaşamları boyunca en az bir kere HIV taraması yapılmalıdır.
 2. < 25 yaş cinsel aktif tüm genç kız ve kadınlarda her sene gonore ve klamidya taraması yapılmalıdır.
 3. > 25 yaş ve birden fazla partner, yeni partner, korunmasız ilişki veya partnerde CYBH tanısı varsa her sene gonore ve klamidya taraması yapılmalıdır.
 4. Gebeler ilk muayenelerinde sfiliz, HIV, ve hepatit B açısından taranmalıdır. Ayrıca <25 yaş veya birden fazla partneri olan gebeler gonore ve klamidya da taranmalıdır. Taramalar test sonuçlarına göre uygun haftalarda taranmalıdır.
 5. HIV ile enfekte kadınlar yaşamları boyunca en az bir kere hepatit B ve C için taranmalıdır. HIV taşıyıcısı kadınların ayrıca her sene en az bir defa trikomonas için de tarama gerekir.

Yukardaki öneriler genel önerilerdir. Başka etkenlere ve cinsel aktivite alışkanlıklarına göre bazı kişilerde başka tarama testlerine ihtiyaç olabilir. Bu konuyu doktorunuza danışarak açıklığa kavuşturabilirsiniz. Laboratuvarımızda yapabileceğiniz Cinsel Sağlık Paket taramasını inceleyebilirsiniz.