• Medicalport Hastanesi, Kurtuluş Caddesi, No:70, GİRNE

BLOG

Prediyabet


Açlık kan şekerinin (kişinin 8 saatlik açlık sonrası kanında bulunan şeker miktarı) 100-125 mg /dl arasında ya da Şeker yüklemesinden (oral glukoz tolerans testi/OGTT) sonra 2.saat 140-199 mg /dl arasında ya da Kandaki hemoglabin A1c’nin (hemoglobin A1c; kandaki şekerin kırmızı hücrelerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir protein) 5.7-6.4 arasında olmasıdır.

Diyabeti, mutlaka diyabet öncesi dönemde yani gizli şeker döneminde veya erken klinik dönem denilen hastalığın henüz ortaya çıktığı dönemde saptamak gereklidir. Çünkü diyabet öncesi dönem ve yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde organ bozukluğunun ortaya çıkmadığı şikayetsiz dönem denilebilecek toplam 10-15 yıllık süre göz önüne alındığında yaygın olarak görülen Tip 2 diyabet çok sinsi seyreden bir hastalıktır.

Gerek KKTC’de gerekse dünyada diyabetin hızlı artışı düşünüldüğünde bu dönem büyük önem kazanmaktadır. Unutmamak gerekir ki, diyabetin önlenebileceği tek dönem erken ve henüz hastalığın belirti vermediği bu dönemdir. Diyabet test paketimiz için tıklayınız.