• Medicalport Hastanesi, Kurtuluş Caddesi, No:70, GİRNE

BLOG

EKSTERNAL KALİTE KONTROL


EKSTERNAL KALİTE KONTROL (EKK) PROGRAMI;

Eksternal Kalite Kontrol: Laboratuvarların test sonuçlarının güvenilirliğini sağlamak veya yükseltmek amacıyla laboratuvarın dışındaki bir sistem/kurum/kuruluş tarafından düzenlenen içeriği veya konsantrasyonu bilinen ya da bilinmeyen örneklerle yapılan izleme ve değerlendirme çalışmasını ifade eder.

EKSTERNAL KALİTE KONTROL’NİN ÖNEMİ:

Eksternal Kalite Kontrol programları; bağımsız kuruluşlar tarafından yürütülen, laboratuvarların analitik performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği programlardır. Eksternal Kalite Kontrol programı ile laboratuvarların analitik performansları uluslararası ölçekte diğer laboratuvarların performansları ile karşılaştırılarak değerlendirilir.

Wellcare Tıbbi Laboratuvarlarıı

Merkezimizde yapılan analizler Eksternal Kalite Kontrol programıyla (Bio-RAD EQAS, ABD) değerlendirilmektedir.
Ayrıca iyi laboratuvar uygulamaları hakkında CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendments) ve CLSI (The Clinical and Laboratory Standards Institute) standartları uygulanarak analiz işlemleri yapılmaktadır.
Merkezimizde laboratuvar analizi aşamalarının hemen hepsi tam otomatize sistemlerle yapılarak, analitik ve preanalitik uluslararası standartlar sağlanmaktadır. Laboratuvarımızda “robotic” teknolojiler kullanılarak tüm testler el değmeden çalışılmakta ve kullanılan LIS (Laboratory Integration Systems) süratle raporlandırılmaktadır.